Jak poradzić sobie z gruzem w czasie budowy lub remontu domu?

Jak poradzić sobie z gruzem w czasie budowy lub remontu domu?

7 lutego, 2019 0 przez Redakcja

Należy mieć świadomość, że z budową czy remontem domu nie są związane tylko i wyłącznie wydatki na materiały czy wynajęcie odpowiednich wykonawców, ale także wywóz gruzu w Warszawie czy innych odpadów. Warto wiedzieć co powinno się zrobić ze starymi meblami, gruzem, papą z dachu czy styropianem. Jak wiadomo palenie śmieci w piecu czy ich wyrzucanie do lasów jest nie tylko szkodliwe, ale również karane. Co zatem trzeba zrobić z gruzem i odpadami po remoncie?

Wynajem odpowiednich pojemników na gruz

Gruz budowlany nie należy do tej samej grupy śmieci co odpady komunalne. Prawo zabrania bowiem składować gruz na swojej posesji, bardzo szczegółowo reguluje również sposoby dotyczące postępowania z niestandardowymi odpadami, które pozostały po remoncie, pracach budowlanych cze modernizacji danego budynku. Przepisy porządkowe poszczególnych gmin jednoznacznie stwierdzają, iż w przypadku gruzu należy zamówić specjalny kontener, w zdecydowanej większości przypadków od firm zewnętrznych. Na rynku funkcjonuje mnóstwo przedsiębiorstw, które zajmują się udostępnianiem pojemników na odpady budowlane czy gruz, część z nich dokonuje również ich utylizacji. Ponadto warto mieć świadomość, że standardowe opłaty za śmieci nie będą obejmowały gruzu budowlanego. Za wynajem wspomnianych kontenerów czy pojemników trzeba zapłacić.

Co należy wiedzieć o kontenerach na gruz i odpady?

Firmy, które zajmują się wynajmowaniem odpowiednich pojemników i kontenerów na gruz w zdecydowanej większości przypadków oferują klientom indywidualnym i przedsiębiorstwom bardzo kompleksowe usługi. Jakie elementy można zatem umieścić we wspomnianych pojemnikach i kontenerach o dużej pojemności? Do kontenerów można bez żadnego problemu wyrzucać cegły, folie, styropiany, elementy betonowe, płyty gipsowo-kartonowe, tynki, framugi drzwiowe, framugi okienne, metal czy papier.

Należy jednak pamiętać, że do pojemników nie można wkładać sprzętów AGD i RTV, do których należy zaliczyć monitory, starsze telewizory, lodówki, żarówki, baterie. Koniecznie trzeba dopełnić formalności związanych z uzyskaniem zgody na postawienie takiego kontenera w danym miejscu. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku zajęcia terenu należącego do spółdzielni mieszkaniowej czy drogi gminnej.

Dlaczego nie warto być oszczędnym jeżeli chodzi o wywóz gruzu?

Osoby, które są zainteresowane uniknięciem konieczności wniesienia opłat za utylizację gruzu muszą zdawać sobie sprawę, że nieprzestrzeganie prawa jest związane z surowymi karami takimi jak grzywna czy mandat. Ponadto warto mieć świadomość, że kara za zajęcie pasa drogowego bez uzyskania odpowiedniej zgody jest 10 razy większa od samej opłaty.