Pogoda w Indonezji – jak wyglądają tam pory roku?

Pogoda w Indonezji – jak wyglądają tam pory roku?

22 kwietnia, 2020 0 przez Redakcja

Indonezja ze względu na swoje położenie jest bardzo atrakcyjna dla wielu turystów. Chodzi nie tylko o różnorodność fauny i flory, atrakcje i zabytki, ale także o wyjątkową pogodę, która praktycznie przez cały rok sprzyja turystom. Można by powiedzieć, że panuje tam wieczne lato, a na wycieczkę w tamte strony można wybrać się nawet zimą. Indonezja pogoda, kiedy najlepiej jest tam pojechać i jak wygląda sprawa z porami roku w tym kraju? Podpowiadamy.

Pory roku w Indonezji

Każdy Europejczyk z pewnością wymieni wszystkie pory roku, które występują w naszej szerokości geograficznej. Są cztery: wiosna, lato, jesień oraz zima. Co ciekawe w Indonezji nie jest to takie oczywiste i tamtejsi mieszkańcy nie odróżniają aż tylu pór http://duabenua.com/pl/blog/pogoda-bali-pora-deszczowa/. U nich istnieje tylko pora deszczowa i sucha. Ta pierwsza trwa mniej więcej od maja do września i to wtedy do Indonezji przyjeżdża najwięcej turystów. Druga z kolei, czyli pora deszczowa trwa od października do kwietnia. Różnice pomiędzy tymi porami są znikome, a w ciągu roku temperatura nie zmienia się praktycznie wcale. Cały rok jest bardzo ciepło, a czasami wręcz upalnie, a średnia temperatura wynosi ok. 26 stopni Celsjusza. Jedyną różnice mogą stanowić opady deszczu, które w porze suchej nie występują zbyt często.

W momencie, gdy u nas jest jesień oraz zima, w Indonezji po prostu pada o wiele częściej niż zazwyczaj. Deszcze mają tam charakter monsunowy, co oznacza, że są gwałtowne, ale nie trwają długo. Tego samego dnia w Indonezji możemy mieć do czynienia z ulewnym deszczem, po którym wyjdzie słońce i będzie można wrócić do aktywności na zewnątrz. Ze względu na to, że w porze deszczowej jednego miesiąca może być nawet kilkanaście mokrych dni, wielu turystów unika podróży w tamtejsze strony. Czy jest to uzasadniony wybór?

Czy warto jechać do Indonezji w porze deszczowej?

Wakacje w Indonezji poza sezonem mogą być naprawdę świetnym rozwiązaniem. Turystów jest wtedy o wiele mniej, dzięki czemu nie ma takich tłumów i łatwiej jest skorzystać z wielu atrakcji. Warto wiedzieć, że najwięcej deszczu spada w okolicach grudnia i stycznia. W październiku, lutym oraz marcu mamy szansę na to, że nie spotkamy się z żadnym ponurym dniem. Nie ma co się bać stwierdzenia „pora deszczowa”. W rzeczywistości nie jest ona niczym strasznym i wycieczka w tamte strony jest wtedy możliwa. Wystarczy się jedynie zaopatrzyć w akcesoria przeciwdeszczowe, które w razie potrzeby ułatwią Ci zwiedzanie w strugach deszczu.