Samochód na kredyt czy w leasing? Co wybrać?

Samochód na kredyt czy w leasing? Co wybrać?

7 stycznia, 2020 0 przez Redakcja

Zakup wymarzonego auta to inwestycja, która może pochłonąć bardzo dużo pieniędzy. Niestety wiele osób nie może pozwolić sobie na to, aby dokonać takiego zakupu od ręki za zaoszczędzone pieniądze. Z pomocą przychodzą wtedy produkty finansowe, które można znaleźć zarówno w tradycyjnych bankach, jak i instytucjach pozabankowych. W takim przypadku nasuwa się także pytanie, czy warto wziąć kredyt na samochód, a może postawić na leasing.

Kredyt na samochód

Banki i parabanki coraz częściej stają naprzeciw naszym potrzebom i wprowadzają do swoich ofert dedykowane produkty finansowe np. kredyt na mieszkanie lub kredyt na samochód. Ten drugi zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność i coraz więcej osób decyduje się na to, aby sfinansować auto za pieniądze z banku. Dużą zaletą kredytu samochodowego jest to, że jest znacznie mniej oprocentowany niż ten gotówkowy i po prostu wychodzi taniej. Taki kredyt można też wziąć na wiele lat w przeciwieństwie do leasingu.

Leasing jako sposób na nowy samochód

Dużo osób, które zastanawiają się między leasing a kredyt, próbuje obliczyć, która z tych opcji jest korzystniejsza. Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie to, że wkład własny jest niski a czasem nawet całkowicie niewymagany. Firmy leasingowe są dość elastyczne, jeśli chodzi o dostosowanie się do potrzeb i możliwości klienta niż banki. Możemy także liczyć na szybką decyzję i niewielką ilość formalności, które związane są ze wzięciem samochodu w leasing.

Należy pamiętać, że przedmiot leasingu w czasie jego spłacania nie należy całkowicie do osoby, która zdecydowała się w taki sposób sfinansować nowe auto. Leasingodawca ma prawo własności do przedmiotu i użycza go osobie, która się na to zgodziła w zamian za spłacanie rat. Dopiero po spłacie samochodu i wygaśnięciu umowy u leasingodawcy przedmiot może stać się własnością klienta.

Co lepsze leasing czy kredyt?

Jeśli zastanawiasz się między leasing a kredyt, to musisz wziąć pod uwagę zalety i wady obu tych rozwiązań. Z reguły leasing jest o wiele prostszy do uzyskania niż kredyt, do którego trzeba wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową i dochodami. Leasing jest dostępny nawet dla nowo powstałych firm i jego ratę można dopasować do swoich możliwości finansowych więc może być taka sama jak rata kredytu. Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i trzeba poświęcić chwilę na to, aby znaleźć jak najlepszą ofertę leasingu lub kredytu. Dużą pomocą może być także skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego, który podpowie Ci, jaki będzie najlepszy sposób finansowania.